Laiko išbandytas ajurvedinio gydymo metodas Panchakarma (penki veiksmai) – tai valymo ir jauninimo programa kūnui, atgaiva protui ir sielai (sąmonei). Šis metodas plačiai žinomas ir taikomas, nes teigiamai veikia bendrą sveikatos būklę, turi didelę įtaką sveikatingumui.
Panchakarma terapija susideda iš trijų etapų:
Poorwa Karma ( prieš Karma)
Pradhan Karma (pagrindinė Karma)
Paschat Karma (po Karma)
Poorwa karma reiškia “prieš” karma. Ši ajurvedinio gydymo dalis paruošia kūną detoksikacijai ir yra atliekama prieš pagrindinę Panchakarma procedūrą – organizmo valymą.
Poorva Karma sudaro 2 dalys:
Galvos masažas
Pagal Ajurvedą galvos masažas vadinamas Shiroabhyanga. Shiroabhyanga yra gilus galvos, kaklo ir pečių raumenų masažas, kurio metu naudojamas ajurvedinis aliejus, kuris parenkamas priklausomai nuo paciento došos. Masažas veikia marma taškus, per kuriuos Prana (gyvybinė energija) patenka į žmogaus kūną.
Shiroabhyanga nauda:
1. Sumažina įtampą visame kūne, gerina miego kokybę, sustiprina nervų sistemą;
2. Pagerina kraujo cirkuliaciją;
3. Aprūpina smegenis deguonimi;
4. Maitina plaukų šaknis, tai padeda išvengti plaukų slinkimo, ankstyvo plikimo ir žilimo;
5. Palengvina simptomus tokių ligų kaip galvos skausmas, migrena, aukštas kraujospūdis, nemiga, depresija, akių skausmas, spengimas ausyse, žandikaulio skausmai, sinusitas bei kitų ligų.
Veido masažas
Ajurvedinis veido masažas nėra tik kosmetinė procedūra, tai yra gili ir efektyvi terapija. Veido masažas atliekamas naudojant žolelių kremą, specialų aliejų, medų, alijošiaus sultis ar kitus natūralius mišinius bei spaudžiant tam tikrus taškus veido zonoje.
Veido masažo nauda:
1. Atpalaiduojami veido ir kaklo raumenys bei sausgyslės;
2. Pagerėja odos išvaizda kaktos, akių, nosies ir burnos zonose;
3. Sveikesnė odos išvaizda bei sumažėję patinimai;
4. Palengvina simptomus tokių ligų kaip sinusitas, alergija, žandikaulio skausmai, akių skausmas, galvos skausmas, stresas, nemiga ir daugelio kitų.
Kaklo ir pečių masažas
Ajurvedos medicinoje kaklas ir pečiai laikomi gana svarbiais, nes jie jungia kūną su galva. Visos arterijos ir venos, kurios aprūpina krauju galvą, turi ryšį su kaklo sritimi. Sprando skausmai gali būti susiję su sužeidimu, mechaninėmis ar raumenų problemomis, dėl stuburo slankstelių užspausto nervo, taip pat dėl artrito kaklo srityje. Kaklo ir pečių masažas padeda nuo visų išvardintų skausmų.
Kaklo ir pečių masažo nauda:
Nugaros masažas
Ajurvedinis nugaros masažas – unikali procedūra, padedanti sumažinti nugaros skausmus. Nugaros skausmas yra antra pagal dažnumą skausmo rūšis po galvos skausmų, tad nugaros masažas yra tikrai svarbi ajurvedinio gydymo dalis. Nugaros masažo metu derinamos įvairios masažo technikos, taip pat ir taškinis spaudimas, masažo metu gausiai naudojant ajurvedinių žolelių aliejų. Masažas pašalina raumenų bei emocinę įtampą, suteikia žvalumo, stimuliuoja kraujo bei limfos apytaką, pagreitina prakaito ir riebalinių liaukų veiklą.
Nugaros masažo nauda:
Pėdų masažas
Ajurvedos medicinoje pėdų masažas vadinamas Padaabyanga. Pėdos yra svarbi kūno dalis, kadangi labai daug nervų iš įvairių organų sueina į pėdas. Ajurvedinis pėdų masažas duoda naudos visam kūnui bei nervų sistemai. Tam tikra prasme galima tvirtinti, jog masažuojant pėdas yra masažuojamas visas kūnas. Taigi, toks masažas padeda sustiprinti nervų sistemą ir atstato daugelio kūno dalių sveikatą. Pėdų masažas padeda gydyti ligas, taip pat yra puiki priemonė ligų profilaktikai.
Pėdų masažo nauda:
1. Padeda nuraminti nervų sistemą;
2. Pagerina regėjimą ir klausą;
3. Pagerina kraujo ir limfos apytaką;
4. Padeda iš kūno pašalinti toksinus;
5. Balansuoja emocijas;
6. Labai veiksmingas gydant nemigą, lėtinį nuovargį, vidurių užkietėjimą, migreną, mėšlungį, akių ligas.
Abhyanga
Abhyanga yra viso kūno masažas, kuriam naudojami dideli šilto aliejaus kiekiai. Masažo metu paciento kūnas gausiai padengiamas aliejumi, o tuomet lygiais, švelniais judesiais aliejus įtrinamas giliai į kūno audinius. Aliejaus rūšis priklauso nuo sezono ir asmens konstitucijos tipo (došos). Abhyanga dažnai atliekama sinchroniškai, dviejų masažistų, bet gali būti atliekama ir vieno masažisto. Abhyanga masažas skiriasi nuo daugelio vakarietiškų masažų tuo, kad jis nėra labai gilus.
Abhyanga masažo nauda:
Sarwangadhara
Ši procedūra – tai įvairių šiltų skysčių (priklausomai nuo asmens došos ir sveikatos būklės, tai gali būti aliejus, pienas ar kiti specialūs skysčiai) liejimas lėta srove ant paciento kūno, kuris vėliau švelniai masažuojamas. Ši procedūra atliekama pacientui gulint specialioje lovoje.
Sarwangadhara nauda:
1. Ramina nervų sistemą ir atjaunina odą;
2. Stiprina kūną;
3. Skatina atsipalaidavimą ir vidinį balansą;
4. Pagerina virškinimą;
5. Suteikia kūnui lengvumo;
6. Sustiprina seksualinį gyvybingumą;
7. Padeda gydyti ligas, susijusias su padidėjusia Vata doša, gydo raumenų skausmus ir distrofiją, reumatizmą, osteoartritą, nemigą ir depresiją.
Pinda sweda
Organizmą jauninanti terapija, atliekama masažuojant kūną medvilniniais maišeliais, pripildytais vaistažolių, ryžių (virtų piene su žolelėmis), smėlio ar specialių miltelių, kurie yra parenkami priklausomai nuo paciento došos. Masažo metu kūnas prakaituoja, leisdamas karščiui ir vaistažolėms įsiskverbti giliai į odą.
Pinda sweda yra viena iš procedūrų, kurių dėka sumažėja skausmas ir padidėja audinių stiprumas.
Pinda sweda veiksminga gydant artritą, podagrą, paralyžių, spondilozę, išialgiją ir kitas Vata ligas.
Pinda Sweda nauda:
Upanaha (Lepa)
Tai kito tipo Swedana procedūra. Šios procedūros metu specialiai paruoštas gydomasis vaistažolių mišinys yra uždedamas ant pažeistos/skaudančios vietos, uždengiamas specialiais gydomaisiais lapais ir viskas aprišama medvilniniu tvarsčiu. Šilumos ir žolelių kompresas atpalaiduoja raumenis ir sausgysles, todėl sumažėja skausmas ir uždegimas. Upanaha padeda gydyti chronišką artritą ir „teniso alkūnę“ arba, kitaip tariant, epikondilitą.
Upanaha (Lepa) nauda:
1. Pagerina kraujo apytaką;
2. Sumažina skausmą;
3. Pagerina sąnarių lankstumą;
4. Padeda pasišalinti toksinams iš giliųjų raumenų;
5. Sumažina tinimą.
Garų vonia
Tai yra viena iš Swedana procedūrų, kurios metu pacientas paguldomas į specialią dėžę, pripildytą garų, kurie susidaro verdant vaistažoles. Procedūra trunka nuo 10 iki 30 minučių. Ši procedūra taikoma tiems, kurie kenčia nuo nutukimo, odos ligų, artrito, podagros.
Garų vonios nauda:
1. Pagerina kraujo apytaką;
2. Mažina kūno svorį;
3. Mažina bendrus kūno skausmus;
4. Oda po procedūros atrodo sveikesnė;
5. Pagerina sąnarių lankstumą;
6. Padeda pasišalinti toksinams iš giliųjų raumenų.
Udwartana (sausas šveitimas)
Udwartana yra masažas su sausais vaistažolių milteliais arba pasta, kurie yra parenkami pagal žmogaus konstitucijos tipą (došą) ir ligą. Procedūra pakelia kūno temperatūrą, tai pagerina kraujotaką, stimuliuoja energijos judėjimą kūnu ir padeda šalinti toksinus.
Udwartana nauda:
Shirodhara
Shirodhara (Širodara) – ajurvedinė procedūra, kurios metu specialūs skysčiai yra pilami ant kaktos (taip vadinamos “trečiosios akies”). Skysčiai priklauso nuo to, kas yra gydoma, tačiau dažniausiai naudojamas aliejus (dar gali būti naudojamas pienas, pasukos, kokoso pienas). Virš paciento galvos tam tikrame aukštyje pakabinamas indas, iš kurio atitinkamas skystis yra lašinamas pacientui ant kaktos . Ši procedūra tiesiogiai teigiamai veikia nervų sistemą.
Shirodhara nauda:
1. Atpalaiduoja ir atgaivina nervų sistemą;
2. Atpalaiduoja jutiminius organus;
3. Pagerina proto budrumą;
4. Nuramina nervus;
5. Padeda gydyti įvairius sveikatos sutrikimus: akių ligos, sinusitas, alerginis rinitas, plaukų slinkimas ir žilimas, neurologiniai sutrikimai, atminties praradimas, nemiga, klausos sutrikimai, migrena, tam tikros odos ligos (pvz. psoriazė).
Kati Vasti
Procedūros metu šiltas ajurvedinis aliejus pilamas į specialiai paruoštą žiedą, kuris uždedamas ant nugaros liemens srityje ar kitoje skaudamoje vietoje. Šis žiedas (indas) padaromas iš specialių grūdų miltų tešlos. Aliejus pašildomas iki reikalingos temperatūros ir laikomas tam tikrą laiką.
Kati vasti nauda:
Žodis „vasti“ reiškia tara, indas. „Kati“ reiškia apatinę nugaros dalį (juosmens slankstelių zoną). Tačiau ši procedūra gali būti atliekama ir kitose kūno vietose. Pvz. , jei ji bus atliekama kaklo zonoje, tuomet ji vadonsis Greewa vasti. Procedūros pavadinimas priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dedamas žiedas, į kurį pilamas aliejus.
Akshi tarpana
Akshi tarpana – tai procedūra akims. Šios procedūros metu paciento akiduobės užpildomos specialiu aliejumi su vaistažolėmis, sviestu ghee arba vaistažolių nuoviru.
Akshi tarpana nauda:
Karna Poorna
Karna Poorna yra procesas, kurio metu specialūs aliejai ar kiti vaistiniai skysčiai švelniai ir lėtai pilami į ausis. Tai sutepa takus, einančius į ausies kanalą, pašalina nešvarumus ir sustiprina klausą.
Karna Purna nauda:
Gandusha
Gandusha – tai ajurvedinė procedūra , kurios metu burna skalaujama aliejumi ar gydomuoju nuoviru. Procedūra atliekama po Vamana karma ir Nasya karma procedūrų. Gandusha gydo migreną, galvos skausmą, burnos skausmus, veido paralyžių, hormoninius sutrikimus.
Gandusha nauda:
- Sustiprėja dantenos;
- Stipresni tampa veido raumenys;
- Pagerina burnos kvapą.